Drobečková navigace

Úvod > Moje vybavení > Dalekohledy

Dalekohledy
 


 
 

 

Pointační refraktor Zeiss Jena 80/1200

Tento dalekohled byl mým prvním větším skutečným astronomickým dalekohledem, který jsem si navíc sám postavil. Jednalo se o refraktor o průměru objektivu 80 mm s ohniskovou vzdáleností 1200 mm. Objektiv je opatřen antireflexními vrstvami. Optika pochází ze závodů firmy Carl Zeiss Jena.

Tubus dalekohledu je z plastové silnostěnné trubky s tloušťkou stěny 1.5mm, polepený bílou plastovou samolepící tapetou a zevnitř je natřen černou matnou-sametovou barvou. Do tubusové trubky jsou upevněny objímka objektivu a objímka s okulárovým výtahem. Objektiv je patřen rosnicí.

Jde o upravený okulárový výtah k refraktoru (zakoupený u firmy Dalekohledy Matoušek).

Fotografický dalekohled Tessar Zeiss Jena 100/500

Fotografický dalekohled jsem si vyrobil ze staršího objektivu - tripletu 100/500mm (f/5) konstrukce Tessar. Tubus dalekohledu je z plastové silnostěnné trubky s tloušťkou stěny 2 mm, polepený bílou plastovou samolepící tapetou a zevnitř je natřen černou matnou-sametovou barvou. Na dolním konci je zakončen okulárovým výtahem pro připojení mé Deep Sky Imager kamery, která je používána k pointování. Na horním konci je tubus zakončen a vyztužen hliníkovou objímkou, která nese objektiv. Všechny optické plochy objektivu jsou opatřeny antireflexní vrstvou. K okulárovému výtahu lze připojit fotoaparát na kinofilm. Optika pochází ze závodů firmy Carl Zeiss Jena.

Jde o upravený okulárový výtah k refraktoru (zakoupený u firmy Dalekohledy Matoušek). Na okulárový lze připojit Deep Sky Imager kameru nebo fotoaparát, čímž lze fotografovat v primárním ohnisku dalekohledu.

Dalekohled bude určen hlavně pro fotografování plošně rozsáhlejších objektů.

Hledáček 50/450

Hledáček jsem si pořídil na astronomické burze kompletně dokončen.  Hledáček má objektiv o průměru 50 mm s ohniskovou vzdáleností 500 mm. Jak objektiv, tak okulár jsou uloženy v objímkách, které jsou zasazeny do duralového tubusu. Okulárový výtah je lomený a ulehčuje tak pozorování pro astronoma.